  • (1) Bradley 52SC-CT27 52" Stand On Zero Turn Mower 27HP Briggs
  • (1) Husqvarna 150BT Backpack Leaf Blower 50cc 765 CFM (Unboxed)
  • (1) Husqvarna 122L Gas Straight Shaft String Trimmer 22cc Engine (Unboxed)
  • (1) 5' x 10' Dovetail Utility Trailer
Bradley 52SC-CT27 52" Stand On Zero Turn Mower 27HP Briggs
  • 27 HP Briggs & Stratton Commercial Turf V-twin 4-cycle Electric engine
  • Dual Hydro Gear ZT3400 Drives
  • Comfortable T-Style Controls
  • Industry Standard Components - bearings, belts, tires, and electric components
  • Heavy-Duty Steel Fabricated Floating Deck
  • 1.5"-4.5" Adjustable Cutting Height
  • Electric Blade Clutch
  • 5 Gallon Fuel Tank
  • 23" Rear Tires
  • 13" Front Tires
  • Operator Cushion
  • Flip-up Standing Platform to easily convert stand-on into a walk-behind mower
  • Optional attachments: Mulching kit; 4.4 cu. ft. Steel Grass Catcher Available
5' x 10' Dovetail Utility Trailer
  • Dovetail backend
  • Reinforced loading ramp
  • Single greaseable 3,500lb axle
  • 15-inch tires and wheels
  • Pressure-treated wood flooring
  • Spare tire holder
  • Built-in tie-down points
  • Fully wired with LED drive lights
  • A-frame construction
  • Comes with jack, coupler, and safety chains
Husqvarna 150BT Backpack Leaf Blower 50cc
  • Integrated air purge removes air from the carburetor and fuel system for fast, reliable starts.
Husqvarna 122L Gas Straight Shaft String Trimmer 22cc Engine
  • Smart Start® Technology - Specially designed engine and starter for fast, effortless starting.
  • Easy to Control - Simple operation and smooth maneuverability around the yard.
  • Lightweight Design - Built for comfortable handling during extended use.
  • High Line Capacity - Tap ’n Go trimmer head allows quick line feed and easy refills.
  • Straight Shaft - Extended reach for improved access and cutting control.
  • See-Through Fuel Tank - Quickly check fuel level at a glance.
  • Variable speed throttle with cruise control for operator convenience
More Information
Manufacturer: Bradley
MPN: 52SC-CT27
ConditionNew
Shipping OptionsStore Pickup / Delivery Only Call For Price
Engine ManufacturerBriggs and Stratton
Engine Size27hp
Mower Specifications
Bradley 52SC-CT27 Stand-On Mower
  • Manufacturer: Havener
  • Grade: Commercial
  • Starting System: Electric Start
  • Engine Size: 27 HP
  • Fuel Tank Volume: 5 Gallons
  • Number of Cylinders: 2
  • Transmission Model: Hydro-Gear ZT3400
  • Drive System: Dual Hydrostatic
  • Tire Size Front: 13"
  • Tire Size Rear: 23"
  • Type of Deck: Floating Deck
  • Deck Size: 52 in
  • Blades: 3
  • Cutting Deck Type: Fabricated
  • Cutting Height: 1.5" - 4.5"
  • Warranty: 2 Year Commercial / 3 Year Residential
Equipment Included
5' x 10' Utility Trailer
  • Manufacturer: SLE Utility Trailers
  • Axle Size: One - 3,500 lb
  • Hitch Type: Bumper Pull
  • Floor Type: Pressure Treated Floor wood
  • Trailer Length: 10 ft
  • Frame Type: Angle Iron
  • Tongue Box: No
Equipment Included
Husqvarna 150BT Backpack Leaf Blower
  • Condition: New
  • Manufacturer: Husqvarna
  • Grade: Consumer
  • HP/CC: 2.15 hp/ 50.2 cc
  • Engine Type: 2-Stroke
  • Fuel Tank Volume: 42.6 fl oz (US)
  • Throttle Type: Tube Mount
  • Air Speed (mph): 174.9MPH / 270MPH (Round Nozzle)
  • Volume of Air (CFM): 765CFM
  • Decibles (dBA): 78 dB(A)
  • Weight (lbs.): 21.95 lbs
  • Warranty: 2 Year Warranty
  • Air Flow at Pipe: 452.03 cfm
  • Air Flow at Housing: 765 cfm
  • Maximum RPMs: 7000 rpm
Husqvarna 122L Straight Shaft String Trimmer
  • Manufacturer: Husqvarna
  • MPN: 122L
  • OEM Part #'s: 970796102 , 970796104
  • Attachment Capable: No
  • Cutting Width: 17 In
  • Engine Type: 2-Stroke
  • Fuel Mix: Husqvarna 2 stroke or equiv. at 50:1
  • Fuel Tank Volume: 10.14 fl oz (US)
  • HP/CC: 0.8 HP
  • Maximum RPMs: 7,800
  • Starting System: Cord Pull
  • Shaft Type: Straight
  • String Trimmer Type: Standard
  • Trimmer Head Type: Tap 'n' Go
  • Shaft Diameter: 1 in
  • Shaft Length: 57.677 in
  • Other: Weight: 85.14lbs
Deck Size27 in