Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/32bd-bs17.jpg
files/dji_0019_3.jpg
files/dji_0020_1.jpg
files/dji_0029_1.jpg
files/dji_0027_1.jpg
files/dji_0028_1.jpg
files/dji_0023_1.jpg
files/dji_0025_1.jpg
files/dji_0026.jpg
files/dji_0022_1.jpg
files/dji_0021_2.jpg
files/dji_0024.jpg
Havener
This 32BDE-BS17 belt-drive walk behind lawn mower has a 32 inch fabricated 7 gauge steel deck, a 17.5 hp Briggs & Stratton recoil start engine, and a peerless 5 speed transmission. Get all of the qualities and productivity of a commercial unit in a smaller package.

Mower ships in dealer steel crate. Handlebars, fuel tank, front wheels, linkages, etc. may have to be assembled.
| Manufacturer: | Havener |
|---|---|
| MPN: | 32BDE-BS17 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Arm Rest | Yes |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 2″-5″ Adjustable Cutting Height |
| Deck Thickness | 7 gauge |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Size | 17.5 hp |
| Fuel Tank Volume | 5 gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 32 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Speed Forward (mph) | 0 – 6 mph |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Starting System | Recoil Start |
| Tire Size Front | 9" |
| Tire Size Rear | 13" |
| Transmission Model | Peerless 5 speed transmission |
| Warranty | 2 Year Commercial / 3 Year Residential |
If you want an outstanding roar out of killer price I highly suggest this you want to slim down your big equipment down to something reasonable that you can use this is the machine or you a lot of my customers say it looks like a golf course I'm very pleased with this machine
Had this for two years and gets where my big mower can’t do a very solid job also have used it when my other mower has been down. This one has not started and run strongly recommend
Love it 2\3 speed fast
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.