Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/frontier_700_8x8_scout_right_main.jpg
Argo-Ontario Drive and Gear
The all-new Frontier Series is here. ARGO’s value leader amphibious six- and eight-wheelers now come standard with left-side steering and a cockpit that gives you 20% more room.The bold look and quality features of the Frontier reflect its Aurora lineage, resulting in a perfect blend of style and function. With ARGO Progressive Steering (APS) working in sync the Classic transmission, steering inputs now produce smooth confidence-inspiring handling. The new Frontier 800 Scout 8X8 is ready for any extreme hunting adventure. Are you?

When you find your hunting anywhere, there’s always a good story that goes with it. The one you bagged. The shot you missed. The record-breaker that was conveniently out of range. The day you saw so many deer, you thought you were seeing double. Yes, every season brings a new chance to get out there, experience something special and share it with the world. And when you begin your journey at the helm of the 2026 Frontier 700 Scout 8x8, amazing stories can happen around every bend.
The front steel rack provides lots of room for gear, and the back seat provides lots of room for the hunters using that gear. The vehicle will get you past rivers, ponds and rough terrain with its amphibious capabilities and powerful, but quiet V-Twin engine. And it’s all finished with TrueTimber® Prairie camo, making it the perfect sidekick to all your hunting stories.
VX 700 Engine
Instant Torque Clutch (ITC)
Classic Transmission with APS
The ARGO Classic transmission is our simplest design and operates like a mechanical skid steer, which gives it incredible maneuverability. In order to provide vehicle steering, braking force is applied directly to the output of the appropriate side of the transmission based on operator steering input. In both high and low range, the Classic transmission provides zero-radius turns to get you in and around extreme terrain.
ARGO Progressive Steering (APS) with the Classic transmission achieves a smooth and comfortable drive experience to all XTVs in the Frontier Series.
ARGO Progressive Steering (APS)
Reduced Underhood Temperature
Steel Rims and Tires
Heavy-Duty Steel Front Rack
TrueTimber Prairie Camo
Amphibious Body
Winch and Brushguard
| Manufacturer: | Argo-Ontario Drive and Gear |
|---|---|
| MPN: | Frontier 700 8x8 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Enclosure Type | Open Protective Roll Cage / Powder-Coated Steel |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Size | 23hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Ground Clearance | 9" |
| Drive System | 8 wheel drive |
| Load Capacity | 840 LBS Land / 740 LBS Water |
| Max. Flow | 265 gpm (1,003 L/min) |
| Max. Head | 460 ft (140 m) |
| Max. Pressure | 200 psi (13.8 bar) |
| Max Solid Intake | 0.25 in (6.35 mm) |
| Mounting Type | Skid Mount (Vibration Isolated) |
| Frame Type | Steel |
| Operation Conditions | Land / Water |
| Speed Forward (mph) | 19 MPH |
| Speed Reverse (mph) | 3 mph (5 km/h) |
| Steering | Hydraulic |
| Tank Capacity (gal) | 8.5 gal (32 L) — High-Capacity Steel Fuel Tank |
| Tire Size | ARGO AT189 24X10-8 |
| Towing Capacity | 1,200 LBS |
| Length | 126'' |
| Width | 58'' |
| Height | 51" |
| Warranty | 1 YEAR |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.