Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/8x8-700hd-main_1_2.jpg
files/8x8-700hd-eu-schem.jpg
files/8x8-700hd-tires02.jpg
files/8x8-700hd_-_transmission_1_2.jpg
files/8x8-700hd_-_floor__1_2.jpg
files/8x8-700hd_-_dash_1_2.jpg
files/8x8-700hd-tires-1_2.jpg
files/dimensions_3.png
files/argo_hdi-overhead-large.jpg
files/700_hd_backsmall.jpg
files/750_hdi_frontsmall_0.jpg
Argo-Ontario Drive and Gear
The liquid cooled engine and efficient Admiral steering transmission are what set this ARGO apart from other ATV / UTV machines. At top speed it is easy to control on rough terrain while also enabling you to haul big loads through any conditions. Rubber tracks are available for help in snow or on soft terrain.

Color Options:
| Manufacturer: | Argo-Ontario Drive and Gear |
|---|---|
| MPN: | 8x8 700 hd |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Engine Manufacturer | Kohler |
| Engine Size | 24hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Ground Clearance | 9.5 in. (Tires) / 10.5" (Tracks) |
| Drive System | 8 wheel drive |
| Load Capacity | 1150 on land, 1000 lbs on water |
| Frame Type | Formed steel channel construction, welded for high strength and durability. Polyester powder-coated for lasting protection. |
| Operation Conditions | Land / Water |
| Speed Forward (mph) | 20 mph / 32 km per hour- on land, 3 mph / 4 km per hour- on water |
| Steering | One-piece ergonomic handlebar steering control with mounted brake lever. For safety and ease handling, the ARGO two mode steering for increased efficiency and increased agility. |
| Tire Size | ARGO AT189 25x12.00-9 NHS |
| Towing Capacity | 1800 lbs |
| Length | 119 in. |
| Width | 60 in. |
| Height | 46 in. |
| Warranty | 1 Year |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.