Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-23%
files/dsc03561_2.jpg
files/dsc03559_2.jpg
files/dsc03562_2.jpg
files/dsc03563_1.jpg
files/dsc03564_2.jpg
files/dsc03565_2.jpg
files/dsc03566_2.jpg
files/dsc03567_2.jpg
files/dsc03568_5.jpg
files/dsc03569_2.jpg
files/dsc03575_2.jpg
files/dsc03573_2.jpg
files/dsc03574_2.jpg
files/dsc03570_2.jpg
files/dsc03571_2.jpg
files/dsc03572_2.jpg
files/dsc03560_2.jpg
files/dsc03576_2.jpg
files/dsc03577_2.jpg
files/dsc03579_2.jpg
files/dsc03580_2.jpg
SLE Enclosed Trailers
Sale
-23%
Delivery To Your Home Or Business
Free in 30 miles or less | Deliveries over 30 miles are $2.20/mile
7x16 White V-Nose Enclosed Trailer with Blackout Package offers durable construction, dual 3,500lb axles with brakes, spring-assisted rear ramp, side door access, LED lighting, and 7' interior height for versatile and secure hauling.
Sale
-23%Engineered as an elite mobile storage solution, this 7x16 White Enclosed Trailer features a premium Blackout Package that serves as both a structural defense and a high-impact aesthetic force multiplier. Supported by a dual 3,500 lb Tandem Axle architecture, this unit delivers a 7,000 lb GVWR, providing a stable laminar flow during high-capacity transit. The integrated V-Nose prow optimizes aerodynamic 'intake,' neutralizing wind resistance and enhancing tow-vehicle efficiency. With its striking white-and-black structural handshake, this trailer provides the Max. Pressure performance and 'Zero-Fade' utility required for professional contractors and high-end power sports, securing a Long Life of service under intense industrial 'abuse'.
| Manufacturer: | SLE Enclosed Trailers |
|---|---|
| MPN: | 7X16X7 WHITE W/BO |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Load Capacity | 4800lb |
| Trailer Interior Width | 7' |
| Wheel Size | 15'' |
| Trailer Interior Length | 16 ft |
| Floor Type | 3/4" Plywood |
| Hitch Type | Bumper Pull |
| Axle Size | two - 3,500lb |
| AC / Heat | No |
| Roll Out Awning | No |
| Interior Height | 7' |
| Exterior Metal | Smooth Finish |
| Flood Lights | No |
| Extended Tongue | No |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
This trailer will greatly enhance our efforts to support children in foster care and their families by providing a secure and reliable way to transport essential items and resources. The trailer goes above and beyond our expectations. Thank you SLE for your commitment to making a positive impact in our community.
Strong and well built trailer offering a variety of cargo options
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.