Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-1.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-3.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-4.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-5.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-6.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-7.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-9.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-10.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-11.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-12.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV13.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-14.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-15.jpg
files/dsc07521-15.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-18.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-22.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-25.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-20.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-30.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV_23.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-333.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-40.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-44.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-50.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV50.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV-505.jpg
files/2023_Argo_Frontier_650_6x6_23HP_Vanguard_XTV.55.jpg
files/preview_images/hqdefault_fd4f7112-375d-4be2-9d9a-5b0d7888eea0.jpg
Argo-Ontario Drive and Gear
The Argo Frontier 650 6x6 is an amphibious, swamp-surfing extreme terrain vehicle with a 23-horsepower Vanguard engine, Argo's Instant Torque Drive System, and Argo's Classic transmission with Argo's Progressive Steering (APS). This is a Tundra Green colored unit with 3.8 miles logged. Full factory warranty included.

When it comes to beginning your journey to anywhere, the amphibious Frontier 650 6x6 is a great starting point. After all, everything about this machine is anchored in the bedrock of ARGO innovation and quality, delivering the same dependable capability and reliability as its bigger siblings. That means it’s ready, willing and able to take on the woods, the water and the mud as you set out to capture a far-off horizon.
The ARGO Classic transmission with ARGO Progressive Steering (APS) and Instant Torque Clutch (ITC) provide smooth handling, so both new and seasoned outdoor enthusiasts can enjoy its ability to discover a distant anywhere. Yes, the 2026 Frontier 650 6x6 is a perfect beginning point. The ending point, if you have one, is up to you.
VX 650 Engine
Instant Torque Clutch (ITC)
Classic Transmission with APS
The ARGO Classic transmission is our simplest design and operates like a mechanical skid steer, which gives it incredible maneuverability. In order to provide vehicle steering, braking force is applied directly to the output of the appropriate side of the transmission based on operator steering input. In both high and low range, the Classic transmission provides zero-radius turns to get you in and around extreme terrain.
ARGO Progressive Steering (APS) with the Classic transmission achieves a smooth and comfortable drive experience to all XTVs in the Frontier Series.
ARGO Progressive Steering (APS)
Steel Rims and Tires
Amphibious Body
| Manufacturer: | Argo-Ontario Drive and Gear |
|---|---|
| MPN: | ARGO FRONTIER 650 6X6 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Enclosure Type | High-Density Polyethylene (HDPE) Lower Body |
| Engine Manufacturer | Vanguard |
| Engine Size | 23hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Ground Clearance | 10" Tires / 11" Tracks |
| Drive System | 6 wheel drive |
| Load Capacity | 570lb (Land) / 370lb (Water) |
| Max. Flow | 3 MPH (Amphibious Propulsion Speed) |
| Max. Head | 30° Grade (Climbing Angle Capacity) |
| Max. Pressure | 2.5 – 3.5 PSI (Ground Pressure Rating) |
| Max Solid Intake | 6-Passenger / 595 lb Payload Capacity |
| Mounting Type | 6-Wheel Drive (6WD) Solid Axle Mounting |
| Frame Type | Powder-Coated Steel Channel |
| Operation Conditions | Land / Water |
| Speed Forward (mph) | 0-3 MPH (Water) / 0-22MPH (Land) |
| Speed Reverse (mph) | Adjustable / Variable |
| Steering | Argo Progressive Steering |
| Tank Capacity (gal) | 7.1 Gallons (Fuel Volume) |
| Tire Size | XT115 24 x 10 - 8 |
| Towing Capacity | 1,200lbs |
| Length | 96" |
| Width | 58" |
| Height | 51" |
| Warranty | 1 YEAR. |
| Other | 627cc Displacement / 6x6 Traction Engine |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.