Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-5%
files/fer_pdp_isx800_hero_fl_2.jpg
files/fer_pdp_isx800_hero-kl_3.jpg
files/fer_pdp_isx800_hero-l_3.jpg
files/DSC04521-1.jpg
files/DSC04522-2.jpg
files/DSC04523-3.jpg
files/DSC04524-4.jpg
files/DSC04525-5.jpg
files/DSC04526-6.jpg
files/DSC04527-7.jpg
files/DSC04528-8.jpg
files/DSC04530-9.jpg
files/DSC04532-10.jpg
files/DSC04533-11.jpg
files/preview_images/hqdefault_2cd1915d-f3fe-4a73-925e-8b65225820dc.jpg
Sale
-5%The Ferris (5902084) ISX800 is a zero-turn mower that features a 52-inch deck and Ferris' ForeFront suspension system. This ISX800 mower is powered by a 27-horsepower Briggs and Stratton CXi engine and dual commercial Hydro-Gear ZT-3400 transaxles.

27 HP / 810 cc Briggs & Stratton® CXi Engine – Commercial-grade engine delivers reliable, smooth power, durable performance, and long-term dependability for demanding mowing conditions.
52" Fabricated Cutting Deck with iCD™ Cutting System – Heavy-duty deck engineered to produce the best possible cut across a wide variety of turf and weather conditions.
ForeFront™ Suspension System – Utilizes four upper and lower control rods to maintain front caster bearings in a vertical position, ensuring a smoother ride and more consistent cutting performance over uneven terrain.
Commercial Hydro-Gear ZT-3400 Transaxles with 7" Cooling Fans – Heavy-duty hydrostatic drive system provides responsive control, reliability, and optimal cooling for extended mowing sessions.
Quick Removal Floor Plan – Allows easy access to the top of the deck for convenient maintenance and cleaning.
Dual-Function Hour Meter – Tracks total hours and maintenance intervals for improved service scheduling.
Cast-Aluminum, Greasable Spindles – Heavy-duty spindles provide deck rigidity, long-term reliability, and easy maintenance.
Mid-Back Suspension Seat with Armrests – Provides comfort and support to reduce operator fatigue during long mowing sessions.
Hand-Operated Internal Transaxle Brake – Allows safe, convenient braking and stopping without complex hydraulics.
Adjustable Cutting Heights (1.5"–5") – Enables precise turf management to achieve desired cutting results.
| Manufacturer: | Ferris |
|---|---|
| MPN: | 5902084 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5" - 5" |
| Cylinder Displacement | 810cc |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 27hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 5.5 Gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 52 in |
| Grade | Commercial |
| Oil Filter | Yes |
| Seat Type | Suspension |
| Speed Forward (mph) | 0-10MPH |
| Speed Reverse (mph) | 0-5MPH |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 13 x 6.5 - 5 |
| Tire Size Rear | 23 x 10.5 - 12 |
| Transmission Model | Dual commercial Hydro-Gear® ZT-3400® transaxles with 7" cooling fans |
| Length | 81" |
| Width | 57" (Chute Up) / 65" (Chute Down) |
| Warranty | 4-Year limited warranty (48 months) or 500 hours, whichever occurs first. Unlimited hours during the first 2 years (24 months). Coil-over shocks and all suspension related components are covered for 5 years (60 months) unlimited hours |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.