Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-23%
files/edge-low-left-view_1_c5642ef9-b670-4a1f-8e9a-0a6230f83625.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_left_angle_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Left_side_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_right_angle_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_side_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_left_angle_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Right_side_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_right_angle_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_side_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Left_fuel_tank_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Right_fuel_tank_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Engine_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Seat_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Chute_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Bullnose_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Spindle_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_wheel_view.jpg
files/Encore_Edge_EE60FR730V32_60_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_wheel_view.jpg
files/preview_images/hqdefault_bf8d4f08-830d-4c9a-8a87-70f275d1e47e.jpg
Sale
-23%The Encore Edge EE60FR730V32 60” Zero Turn Mower delivers powerful, reliable performance with its 23HP Kawasaki engine and heavy-duty fabricated steel deck. Equipped with Hydro-Gear ZT-3200 transmissions, it provides smooth control, durability, and excellent handling across tough terrain. Designed for productivity, it features a wide cutting deck, large fuel capacity, and precision blades for fast, professional-quality results.
Sale
-23%The Encore Edge EE60FR730V32 60” Zero Turn Mower is built for dependable performance, combining commercial-grade power, durability, and cutting precision. Designed to handle everything from large residential properties to demanding commercial workloads, this mower delivers smooth operation, consistent results, and long-lasting reliability in tough mowing conditions.
| Manufacturer: | Encore |
|---|---|
| MPN: | EE60FR730V32 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 23hp |
| Grade | Commercial |
| Deck Size | 60 in |
| Starting System | Electric Start |
| Fuel Tank Volume | 9.5 Gallons |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Air Filter | Yes |
| Oil Filter | Yes |
| # of Cylinders | 2 |
| Engine Cooling | Air |
| Drive System | Hydro Static |
| Transmission Model | Hydro Gear ZT 3200 |
| Speeds | 0-9 MPH |
| Speed Forward (mph) | 9 MPH |
| Speed Reverse (mph) | 4 MPH |
| Productivity | 4.3 Acres/Hr |
| Tire Size Front | 13" x 6.5" x 6" |
| Tire Size Rear | 20" X 10.5" X 12" |
| Deck Thickness | 8 gauge |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Spindle Material | Aluminum |
| Greaseable Spindle | No |
| Blades | 3 |
| Blade Tip Speed | 18,500 ft/min |
| Cutting Height | 1"-4.75" |
| Blade Engagement | Electric |
| Seat Type | High Back |
| Arm Rest | Yes |
| Length | 78" |
| Width | Deflector Down 73" /Deflector Up 61" |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.