Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-23%
files/edge-high-right-view_1.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_right_angle_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Right_side_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_left_angle_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_side_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_right_angle_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Left_side_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_left_angle_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_side_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Back_tire_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Front_tire_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Spindle_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Right_side_fuel_tank_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Left_side_fuel_tank_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Seat_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Engine_view.jpg
files/Encore_EE52FR691V32_Edge_52_Deck_Zero_Turn_Mower_23HP_Kawasaki_Chute_view.jpg
files/preview_images/hqdefault_fae52e56-6075-4771-9ace-01483cc1de54.jpg
Sale
-23%The Encore EE52FR691V32 Edge 52" Zero Turn Mower delivers powerful performance with a 23 HP Kawasaki engine and a heavy-duty 52" deck built for efficiency and durability. Featuring Hydro-Gear ZT-3200 transmissions, triple-blade cutting, and reinforced spindle support, it provides smooth control and a clean, professional cut on any terrain. With a 9.5-gallon fuel tank and standard ROPS safety system, it’s designed for long run times, reliability, and operator confidence.
Sale
-23%Step up to dependable commercial-grade performance with the Encore EE52FR691V32 Edge 52" Zero Turn Mower, built to deliver power, precision, and durability for demanding mowing conditions. Designed for both professionals and serious homeowners, this mower combines a robust Kawasaki engine, heavy-duty construction, and smooth hydrostatic control to tackle everything from thick grass to uneven terrain. With its wide cutting deck and extended runtime capabilities, it’s engineered to maximize productivity while maintaining a clean, consistent cut every pass.
| Manufacturer: | Encore |
|---|---|
| MPN: | EE52FR691V32 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 23hp |
| Grade | Commercial |
| Deck Size | 52 in |
| Starting System | Electric Start |
| Fuel Tank Volume | 9.5 Gallons |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Air Filter | Yes |
| Oil Filter | Yes |
| # of Cylinders | 2 |
| Engine Cooling | Air |
| Drive System | Hydro static |
| Transmission Model | Hydro Gear ZT 3200 |
| Speeds | 0-9 MPH |
| Speed Forward (mph) | 9mph |
| Speed Reverse (mph) | 4mph |
| Productivity | 5.24 acres/hr. |
| Tire Size Front | 13" x 6.5" x 6" |
| Tire Size Rear | 20" X 10.5" X 12" |
| Deck Thickness | 8 gauge |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Spindle Material | Aluminum |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Positions | 14 |
| Blades | 3 |
| Blade Tip Speed | 18,500 |
| Cutting Height | 1"-4.75" |
| Blade Engagement | Manual |
| Seat Type | High Back |
| Arm Rest | Yes |
| Length | 77.3" |
| Width | 65.5" |
| Height | 48" |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
I have looked at almost 100 different mowers from a ton of different brands, and all the models they have to offer and I have to say this is 1 of a kind, I have not seen another mower that offers everything this one does for this price, I just got mine the other day and my first impressions are very good, it is so smooth and comfortable I highly recommend!
The Encore has a better transmission, more solid deck, and better engine than anything in its price range. It only lacks in some of the ergonomics. Parking brake!
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.