Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-23%
files/Screenshot2025-11-25120609_4e77ef21-85f8-43e8-9b1c-8e80aefb2b47.png
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Front_right_angle_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Right_side_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Back_left_angle_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Back_side_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Back_right_angle_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Left_side_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Front_left_angle_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Front_side_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Back_tire_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Front_side_view..jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Chute_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Left_side_fuel_tank_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Right_side_fuel_tank_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_engine_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Spindle_view.jpg
files/Encore_Caliber_EC60FX850V5X_Zero_Turn_Mower_60_27HP_KAW_Seat_view.jpg
files/preview_images/hqdefault_7adc868e-a9e6-426e-959c-9295cc45779a.jpg
Sale
-23%The Encore Caliber EC60FX850V5X 60” Zero Turn Mower delivers elite commercial performance with a powerful 27HP Kawasaki FX850V engine and rugged construction. Its 60” 8-gauge steel deck, high blade stability, and ZT-5400 transmissions provide fast, precise, and reliable cutting even in demanding conditions. With speeds up to 12 MPH and a 14-gallon fuel capacity, it’s built for maximum productivity on large properties.
Sale
-23%The Encore Caliber EC60FX850V5X 60” Zero Turn Mower is purpose-built for elite commercial performance, combining raw power, high-speed productivity, and rugged durability. Designed to thrive in demanding environments, this mower delivers the strength and efficiency professionals need to tackle large properties and long workdays with confidence and precision.
| Manufacturer: | Encore |
|---|---|
| MPN: | EC60FX850V5X |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 27hp |
| Grade | Commercial |
| Deck Size | 60 in |
| Starting System | Electric Start |
| Fuel Tank Volume | 14 Gallons |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Air Filter | Yes |
| Oil Filter | Yes |
| # of Cylinders | 2 |
| Engine Cooling | Air |
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-5400 |
| Speed Forward (mph) | 12 mph |
| Speed Reverse (mph) | 5mph |
| Productivity | 7.27 acres per hour |
| Tire Size Front | 13 - 6.50 x 6 smooth |
| Tire Size Rear | 24 - 12 x 12 turf |
| Deck Thickness | 8 gauge |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Blades | 3 |
| Cutting Height | 1" - 5.25" |
| Blade Engagement | Electric |
| Seat Type | Suspension |
| Arm Rest | No |
| Length | 79" |
| Width | Deflector Down 73" /Deflector Up 61" |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.